Bodies

Head of Department

Course Coordinators

Course Coordinators - DI
Degree Course Coordinators
1st Cycle Informatics Engineering Antónia Lopes
Information Technology Ana Paula Cláudio
Pedro Ferreira
2nd Cycle Informatics Engineering André Falcão
Manuel Fonseca
Informatics Beatriz Carmo
Teresa Chambel
Security Informatics António Casimiro
Dulce Domingos
Cognitive Science António Branco
Luís Correia
Data Science Tiago Guerreiro
Cátia Pesquita
Teresa Alpuim (DEIO)
Bioinformatics and Computational Biology Francisco Couto
Ana Fortes (DBV)
Octávio Paulo (DBA)
3rd Cycle Informatics Luís Correia
Cognitive Science António Branco
Luís Correia
Postgraduate Study Data Science Tiago Guerreiro
Cátia Pesquita
Teresa Alpuim (DEIO)
Informatics Beatriz Carmo
Teresa Chambel

Scientific Committees

Scientific Committees - DI
Committee Members
1st Cycle in Information Technology / Informatics Engineering Antónia Lopes
Ana Paula Cláudio
Manuel Fonseca
António Casimiro

2nd Cycle in Informatics Engineering / Informatics / Security Informatics

Isabel Nunes
Beatriz Carmo
André Falcão
António Casimiro
Luís Moniz

2nd Cycle in Data Science

Sara Madeira
Tiago Guerreiro
Luísa Loura (DEIO)
Member of the Scientific Committee of the 2nd Cycle in Bioinformatics and Computational Biology Francisco Couto
Member of the Scientific Committee of the 2nd Cycle in Informatics Teaching Ana Paula Afonso
Members of the Scientific Committees of the 2nd / 3rd Cycle in Cognitive Science António Branco
Luís Correia
Members of the Scientific Committees of the 2nd / 3rd Cycle in Complexity Sciences Sofia Teixeira
3rd Cycle Antónia Lopes
Luís Correia
Pedro Antunes
Alysson Bessani

Pedagogic Committees

1st Cycle - Informatics Enginnering

1st Cycle in Informatics Enginnering - Pedagogic Committee
Academic staff Student body
Antónia Lopes
Manuel Fonseca
Ana Paula Cláudio
Daniela Camarinha 
José Brás
João Anjos

1st Cycle - Information Technology

1st Cycle in Information Technology - Pedagogic Committee
Academic staff Student body
Ana Paula Cláudio
Pedro Ferreira
Antónia Lopes
Illyian Habibo
Lucas Pinto
Rafael Vicente

2nd Cycle - Informatics Enginnering

2nd Cycle in Informatics Enginnering - Pedagogic Committee
Academic staff Student body
André Falcão
Manuel Fonseca
André Monteiro
Rafael Ramires

2nd Cycle and Postgraduate Study - Informatics

2nd Cycle and Postgraduate Study in Informatics - Pedagogic Committee
Academic staff Student body
Beatriz Carmo
Teresa Chambel
Francisco Frazão
Bárbara Teixeira

2nd Cycle and Postgraduate Study - Data Science

2nd Cycle and Postgraduate Study in Data Science - Pedagogic Committee
Academic staff Student body
Tiago Guerreiro
Cátia Pesquita
Teresa Alpuim (DEIO)
Carolina Maia
David Almeida

2nd Cycle - Security Informatics

2nd Cycle in Security Informatics - Pedagogic Committee
Academic staff Student body
António Casimiro
Dulce Domingos
Rodrigo Simões
João Ye

2nd Cycle - Bioinformatics and Computational Biology

2nd Cycle in Bioinformatics and Computational Biology - Pedagogic Committee
Academic staff Student body
Francisco Couto
Ana Fortes
Octávio Paulo
Alexandre Fernandes
Rodrigo Cassanheira

3rd Cycle - Informatics

3rd Cycle in Informatics - Pedagogic Committee
Academic staff Student body
Luís Correia
Antónia Lopes
Paulo Santos

Departmental Committees

Departmental Committees - DI
Committee Members
Informatics Engineering Project Luís Moniz
Mentoring and Special Educational Needs Isabel Nunes
Coordination of Over 23 António Ferreira (Includes participation as a member of the Jury of Access of Over 23 from FCUL and member of the Scientific Committee for Access and Accreditation of Qualifications from UL)
Non Informatics Postgraduate Studies Ana Paula Afonso (Coordination of courses offered to functional teaching units outside of DI)
Mobility Paulo Urbano
Commission on Accreditation
(Created in Meeting of the Scientific Council on March 20, 2013, consisting of one teacher from each department)
Beatriz Carmo
Assessment and Monitoring of Teachers Pedro Veiga
External Relations Cátia Pesquita
Alcides Fonseca
Ibéria Medeiros
Teresa Chambel
José Cecílio
João Guerreiro

Programming Contests

João Neto
Thibault Langlois
IT Infrastructures Mário Calha
Archive / Museum Area João Balsa