Bodies

Head of Department

Department Council

Ana Azerêdo Ana Maria Silva António Brum da Silveira António Mateus Carlos Marques da Silva
César Andrade Elisabete Malafaia Fátima Lira Fernando Ornelas Fernando Marques
Filipe Rosas Francisco Fatela Ícaro Silva Isabel Costa João Cabral
João Cascalho João Duarte João Mata Jorge Figueiras Jorge Relvas
José Brandão José Madeira Luís Gaspar Maria Carla Kullberg Maria Catarina Silva
Maria Cristina Cabral Maria da Conceição Freitas Maria do Rosário Carvalho Maria Isabel Fernandes Mário Cachão
Mário Abel Gonçalves Nuno Pimentel Paulo Fonseca Pedro Mocho Pedro Olivença
Pedro Terrinha Raul Jorge Ricardo Ramalho Rui Baptista Rui Taborda
Telmo Santos Vanda Santos      

Department Coordinating Council

Ana Azerêdo Carla Kullberg César Andrade Conceição Freitas Filipe Rosas
João Cabral Jorge Figueiras Maria Catarina Silva Maria do Rosário Carvalho Paulo Fonseca
Vera Lopes        

Course Coordinators

1st Cycle Geology Carla Kullberg
Carlos Marques da Silva
2nd Cycle Geology Ana Azerêdo
João Mata
José Brandão
Applied Geology Maria Catarina Silva
Fernando Marques
Maria Isabel Fernandes
Environmental Geology, Geological Risks and Land Management César Andrade
Conceição Freitas
Fátima Lira
Economic Geology Jorge Figueiras
Luís Gaspar
Marine Sciences Mário Cachão
Biology and Geology Teaching Carla Kullberg
3rd Cycle Geology João Cabral
Nuno Pimentel
Postgraduate Study Petroleum Geoscience Ana Azerêdo
Nuno Pimentel
Applied Geology Maria do Rosário Carvalho
Minor Geology Carla Kullberg

Pedagogic Committees

1st Cycle - Geology

Academic staff Student body
Carla Kullberg
Carlos Marques da Silva
Filipa Melo
João Pereira
Sara Moutinho
Pedro Esteves
Inês Caçador
Tiago Stoffel
Margarida Faleiro
Bruno Ferreira

2nd Cycle - Environmental Geology, Geological Risks and Land Management

Academic staff Student body
César Andrade
Conceição Freitas
Fátima Lira
Pedro Carvalho
Daniel Pais

Other Departmental Committees

Dissemination and Image Raúl Jorge
Carlos Marques da Silva
Library Maria do Rosário Carvalho
Students with Special Educational Needs Francisco Fatela
ERASMUS Programme Nuno Pimentel
Liaison with the IT Unit Mário Abel Gonçalves
Rui Taborda
Mentoring Programme Raúl Jorge
Liaison with the Placement Opportunities Office Paulo Fonseca